Şirket Profili

MB Geothermal Hakkında

Dünyanın en gözde Jeotermal Enerji Santrallerinden Velika Ciglena bizimle hayat buldu...

Türkiye’nin ilk özel jeotermal enerji santralini kurarak yerli ve yenilenebilir kaynakları elektrik enerjisine dönüştüren MB Holding; bir ilke daha imza attı ve Hırvatistan’ın ilk jeotermal enerji santrali olma özelliğini taşıyan Velika Ciglena-1 projesini 2019 yılında Bjelovar şehrinde hayata geçirdi.

Velika Ciglena-1 Jeotermal Enerji Santrali, Hırvatistan'daki keşif aşamasından jeotermal su ve elektrik üretimine geçen ilk jeotermal projedir. 16.5 MWE kurulu güce sahip olan santralde 10 MWE elektrik enerjisi üretimi gerçekleştiriliyor.

Tesislerde re-enjekte yöntemi doğru yapıldığında 365 gün 24 saat kesintisiz üretim yapma imkanı sağlar. Yeraltındaki jeotermal su birçok minerallerin erimesiyle meydana gelir. Tabiatın ihtiyacı olan karbondioksit gazı, bu suyun içinde bulunduğu için kuyudaki sular kendi basıncı ile yeryüzüne çıkabilir.180-200 derece aralığında ki olan bu suyun sıcaklığı pentan isimli petrol esaslı çok çabuk buharlaşan bir gazın buharlaşmasından meydana gelir. Daha sonra o gaz tribünlerini çevirip tekrar kapalı sistemdeki daha soğuk sıvı hale getirerek muhafaza eder. Yeraltından çıkan jeotermal su ise en az 75 derece olacak şekilde tekrar yeraltına re-enjekte edilir. Bir küçük sıvı bile yeryüzünde kalmaz. Ne kadar su alınırsa işlemlerden sonra tekrar re-enjekte edilir. Doğru re-enjekte yöntemi bu şekilde yapılandır.

%100 re-enjeksiyon uygulanmakta olduğu için, çevre kirliliği söz konusu olmamakta ve jeotermal akışkan atmosfere açılmadan kapalı devre olarak rezervuara geri basılmaktadır. Jeotermal kuyuların üretime alındığında üretim kuyu başlarında inhibitör sistemi ve dozajlama üniteleri kullanılarak, jeotermal akışkanın kuyu içinde korozyon ve silis çökelmelerine yol açması tamamen önlenmiş ve bu başarılı çalışma, sektörde yatırım yapan diğer firmalara örnek teşkil etmiştir.

Türkiye’yi temsil ederek ilk jeotermal enerji santralini hayata geçiren firma, Hırvatistan’da projelerini gerçekleştirmeye devam edecek.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...